Hamak czy namiot? Biwak i sposoby jego spędzania
Biwakowanie to świetne hobby dla każdego – zarówno tych bardziej aktywnych, jak i osób które jeszcze nie miały okazji pobyć z naturą sam na sam. Ci, którzy preferują dłuższe wypady choćby do lasu, aby na nieco dłużej uciec od codziennych trosk, mogą postawić przed sobą podstawowe pytanie – Czy potrzebuje namiotu aby wyruszyć na kilka dni wgłąb lasu?
Czy hamak to wystarczające schronienie w środku lasu podczas nocy? Ważne informacje
Zarówno hamaki jak i namioty mają swoje wady oraz minusy. Zacznijmy od podstaw, czyli zajmowanego miejsca oraz ciężaru. W przypadku tych pierwszych, trudno mówić o jakimkolwiek ciężarze – hamaki ważą niewiele, nawet jeśli wybieramy opcje z dodatkowym tarpem czy moskitierą. Zajmują także o wiele mniej miejsca, a w swojej podstawowej wersji, mogą zostać skompresowane niemal do rozmiaru bluzy czy spodni. W przypadku namiotów, dostajemy w zestawie nie tylko materiał, lecz także zestaw śledzi, linek zabezpieczających, a co najważniejsze – stelaże. W zależności jaki model wybierzemy, zazwyczaj całość potrafi trochę ważyć, oraz niestety nie damy rady schować wszystkiego do średniej wielkości plecaka.
W kwestii wygody oraz komfortu, wszystko zależy od naszych preferencji – niekiedy prosty hamak zawieszony nad ziemią może okazać się o wiele bardziej przytulny i komfortowy, niż stykający się z twardą ziemią namiot, w którym dodatkowo śpimy zazwyczaj w śpiworze.
Jeśli chodzi natomiast o ochronę przed warunkami atmosferycznymi, w większości dominują tutaj namioty – całościowe odizolowanie od wiatru, które dzisiaj gwarantuje każdy namiot, nieprzemakalność czy najzwyczajniejsze poczucie odgrodzenia od dzikiego otoczenia – to atuty namiotu. Jest przecież faktem, że niekiedy opuszczamy swoje cztery ściany, aby spędzić czas wśród natury, a rozbijając namiot, niejako znowu odgradzamy się od tej natury – nie ma w tym nic złego, jest to bardziej fakt o którym nie każdy ma świadomość. W przypadku hamaków, nawet tych wyposażonych w dodatkowe osłony, moskitiery, tarpy i wszelkie inne dodatkowe akcesoria, takie poczucie odgrodzenia się może nie być dla niektórych wystarczające. Warto o tym pamiętać. Należy jednak dodać, iż w przypadku hamaku, znajdujemy się nad ziemią, co daje nam lepszą izolację od gleby, oraz jej twardego podłoża.
Są tacy, którzy w hamaku spać po prostu nie mogą – czy to przez wzgląd na obawę przed spadnięciem na ziemię w trakcie snu, czy przez niepreferowanie „bujania” i unoszenia się nad ziemią. Jeżeli sami nie wiemy, do której grupy należymy, lub czy jesteśmy bezstronni, warto wypróbować obie metody.
W kwestii warunków atmosferycznych, warto zaznaczyć że w okresie letnim, hamak może nam w zupełności wystarczyć, a niekiedy okazać się o wiele bardziej komfortowy niż sam namiot. Las ma to do siebie, że nawet w potężne upały przekraczające granicę 30 stopni celcjusza, zapewni nam przyjemne ochłodzenie, lecz po spędzeniu w nim dłuższego czasu, nadal możemy odczuwać pewien dyskomfort podczas nocy, szczególnie jeśli wybieramy swoje miejsce noclegu pod samym lasem. Warto wtedy pamiętać o tym, że hamak może zapewnić nam przyjemny przewiew, którego czasami brakować będzie w namiocie.
Najlepszym wyjściem więc zdaje się posiadanie obu akcesoriów – zarówno hamaku jak i namiotu. Jeżeli zaś jesteśmy niedoświadczeni w kwestii biwaków, a stajemy przed wyborem zakupu, warto zastanowić się gdzie oraz w jakiej porze chcemy wyruszać na swoje biwaki. Hamak może okazać się wystarczający dla osób preferujących mobilność oraz lekkość i poręczność ekwipunku. Namiot z kolei okaże się lepszy w sytuacji, kiedy zamierzamy zabrać ze sobą sporo rzeczy, lub w sytuacjach, kiedy na wyprawę wybieramy się w więcej niż jedną osobę.