Kopenhaga – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Kopenhaga należy do jednych z ciekawszych miast Europy. W stolicy Dani każdy znajdzie coś dla siebie od muzeów po pałace czy nowoczesną architekturę a to wszystko w przyjemnej atmosferze nadmorskiego klimatu.

Kopenhaga – historyczna część miasta

Stare miasto jest stosunkowo niewielkie i spokojnie można je zwiedzić spacerując, jednocześnie oglądając większość najważniejszych atrakcji tego miasta. Miłośnicy rowerów będą w siódmym niebie, to miasto słynie z zastraszającej ilości rowerów. Tak więc jeżeli ktoś woli poruszać się szybciej i nie lubi tyle chodzić to może sobie wypożyczyć rower. Do dalszych atrakcji, które znajdują się poza ścisłym centrum bez problemu można dojechać metrem lub autobusem.

Przechadzając się po starówce warto zwrócić uwagę na:

  • Gammeltorv czyli najstarszy plac w Kopenhadze, przy którym dawniej organizowany był targ. Dziś w samym centrum placu znajduje się Fontanna Dobroczynności,
  • Dom Matthiasa Hansena, który pokazuje jak kiedyś wyglądała zabudowa w Danii. Patrząc na niego można się cofnąć w czasie. Obecnie mieści się tam sklep królewskiej manufaktury porcelany,
  • Kościół św. Piotra, najstarszy kościół w Kopenhadze, w którym znajduje się krypta zamożniejszych mieszkańców, a wśród nich krypta architekta Nicolai Eigtved, twórcy pałacu Amalienborg),
  • Warto też zwrócić uwagę na Królewski Teatr czy Królewski Nowy Targ.

 

Kopenhaga – co warto zobaczyć?

  1. Zamki i pałace. Kompleks pałacowy Christiansborg to najsłynniejsza tego typu atrakcja, kiedyś zamieszkiwany przez rodzinę królewską, dzisiaj stanowi siedzibę parlamentu. Następnie warty uwagi jest zamek-muzeum Rosenborg (warto kupić bilet i zobaczyć go również wewnątrz, a nie tylko przechadzając się po ogrodach), gwiaździsta cytadela Kastellet (do dzisiaj zachowało się wiele budynków, mury, oryginalne bramy przez które można bez problemu przejść i zwiedzać obiekt za darmo) oraz kompleks pałacowy Amalienborg, obecnie zamieszkany przez członków rodziny królewskiej, dodatkową atrakcją tutaj jest uroczysta zmiana warty. Kompleks składa się z czterech rezydencji a po środku placu stoi pomnik Fryderyka V.
  2. Parki i tereny zielone. Będąc w Kopenhadze nie sposób jest nie odwiedzić Królewskich Ogrodów, w których znajduje się zamek Rosenborg. Ciekawostką jest to, iż kiedyś były to ogrody warzywno-owocowe, dopiero później zostały one zmienione na park rekreacyjny. Kolejną tego typu atrakcją jest zabytkowy Ogród Botaniczny czy Ogród zoologiczny.
  3. Punkty widokowe. Super atrakcja dla miłośników podziwiania widoków z góry. Za darmo można wejść na taki punkt w pałacu Christiansborg. Kolejne znajdują się między innymi na szczycie Obserwatorium Okrągłej Wieży czy kościoła Najświętszego Zbawiciela.
  4. Przystań Nyhavn. To najczęściej odwiedzany i fotografowana część Kopenhagi. Zdarza się, ze ludzie widząc zdjęcia z tego miejsca mylą je z Gdańskiem. Niezwykle urokliwe miejsce z kolorowymi budynkami i łodziami zacumowanymi przy brzegu. Odwiedzana przez setki turystów, którzy bardzo chętnie jedzą w tamtejszych restauracjach pomimo wysokich cen. Natomiast klimat tych ogródków restauracyjnych i te widoki jest nie do opisania.

 

Mała Syrenka

Oczywiście nie można zapomnieć o obowiązkowym punkcie i słynnej Małej Syrence, która jest symbolem Kopenhagi. Bohaterka baśni Hansa Christiana Andersena umiejscowiona jest na stojącym w wodzie kamieniu i przyciąga masę turystów. Będąc w tej okolicy warto też zobaczyć fontannę bogini Gefion.

 

Oceanarium Den Bla (Błękitna Planeta)

Z takich innych atrakcji, oprócz starego miasta i tak zwanych obowiązkowych punktów na mapie warto odwiedzić Oceanarium, które znajduje się na obrzeżach miasta. Największą atrakcją tego miejsca jest tunel, po których można się przechadzać i jednocześnie oglądać podwodny świat. Wrażenie robią przede wszystkim rekiny młoty.

 

Kopenhaga jest bardzo fajnym miejscem na weekendowy wypad niestety odstrasza turystów swoimi cenami. Jak w całej Skandynawii tak i tam jest niebotycznie drogo. Najlepiej poruszać się tam rowerem lub komunikacją miejską, parkingi mają wysokie ceny a mandaty za złe parkowanie są jeszcze większe. Pomijając jednak ten drobny fakt warto się tam wybrać chociaż raz w życiu i zobaczyć to przepiękne miasto.