Lizbona – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Lizbona to największe miasto Portugalii i zarazem jej stolica. Jedna z najciekawszych w Europie, tętni życiem, słynie z fantastycznego klimatu i wielu atrakcji, dla ludzi w każdym wieku. Wybierając się do tego miejsca warto zarezerwować sobie co najmniej trzy dni, jeżeli chce się poznać i zwiedzić to miasto.

Główna atrakcja Lizbony

Nikomu nie trzeba chyba przypominać, z czym kojarzy nam się Lizbona. Przede wszystkim jest to słynny żółty tramwaj, który pojawia się na każdej pocztówce i każdym zdjęciu odwiedzających. Najbardziej znana jest linia nr 28, która powiedzie nas przez historyczne dzielnice takie jak Alfama, Estrela, Sao Bento czy Graca. Oczywiście ze względu na popularność bardzo ciężko jest w takim tramwaju usiąść, ale na pewno wielu turystom to nie przeszkadza.

Zwiedzanie Lizbony – nie tylko centrum

Ciekawostką jest, iż Lizbona powstała na 7 wzgórzach i być może dzisiaj już tego tak nie widać to osoby zwiedzające miasto na piechotę na pewno to odczują. Zwiedzając to miasto ma się wrażenie jakby było się w dwóch światach, z jednej strony nowoczesność a za chwilę zaniedbane uliczki wyglądające jakby miały się rozpaść, a wśród nich słynna Alfama. Jest to najstarsza dzielnica Lizbony, która ma swój niepowtarzalny klimat i urok, ale najlepiej zwiedzać ją tylko za dnia. Tam również znajduje się wiele zabytków.

Miłośników zabytków i architektury powinna zainteresować katedra Sé oraz zamek św. Jerzego. Katedra jest najstarszym kościołem Lizbony i znajduje się u stóp wspomnianej wcześniej Alfamy. Warto wejść do środka i zobaczyć chociażby skarbiec oraz imponujący dziedziniec. Zamek św. Jerzego niestety został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi. Obecnie pozostały po nim tylko ruiny, ale mimo wszystko warto się tam wybrać, ponieważ z góry mamy cudowny widok na okolicę i piękne zachody słońca.

Niemal każdy turysta zaczyna swoje zwiedzanie od Dolnego Miasta. Co się tam znajduje?

  1. Praça do Comércio, czyli plac w formie prostokąta, a po środku pomnik króla José I na koniu. Co ciekawe niewielu turystów przygląda się temu pomnikowi, a warto bo oprócz króla i konia można dojrzeć zgniatane węże przez kopyta.
  2. Muzeum Lizbony oraz Lisboa Story Centre, czyli interaktywne muzeum ukazujące historię miasta. Najciekawszą atrakcją jest film 4D pokazujący słynne trzęsienie ziemi.
  3. Arco da Rua Augusta. Łuk triumfalny i zarazem brama miejska. Dobry obserwator dostrzeże tam rzeźbę Vasco da Gamy. Dodatkowo znajduje się tam punkt widokowy, niesamowite wrażenia.
  4. Turystyczna część Dolnego Miasta. Dostać się tam można przechodząc przez wyżej wymieniony łuk triumfalny. Jest to dzielnica ze sklepami i kawiarniami, a po środku znajduje się słynna winda Elevador Santa Justa.

Idąc kawałek dalej można się natknąć na dzielnicę zwaną Rossio. Zobaczymy tam między innymi fontannę Rossio Meydanı czy teatr Teatro Nacional D. Maria II. Kierując się w stronę północną wychodzi się na długi bulwar zwany Aleją Wolności, który przypomina Pola Elizejskie. Warto się przespacerować tym bulwarem i dobrze rozglądać, gdzieś tam znajduje się popiersie Fryderyka Chopina.

Muzea w Lizbonie

Miasto to ma do zaoferowania bardzo wiele tego typu placówek kulturowych. Te, które warto wymienić znajdują się poniżej:

  1. Muzeum Orientu
  2. Muzeum Sztuki Antycznej
  3. Campo Pequeno
  4. Muzeum Marionetek
  1. Narodowe Muzeum Powozów

 

Parki i zielona strefa Lizbony

Największym Parkiem i najczęściej odwiedzanym jest Park Monsanto. W rzeczywistości jest to jednak las. Warto się tam wybrać, żeby choć na chwilę oderwać się od hałasu miasta. W jego skład wchodzą dwa wzgórza, które  dostarczają moc wrażeń i wiele punktów widokowych. Do innych ciekawych parków zaliczyć można Park Parque Eduardo VII, Jardim do Torel czy Jardim da Estrela.

Będąc w Lizbonie dobrze jest też wybrać się do ZOO, w którym można zobaczyć między innymi występy delfinów i lwów morskich, a dodatkową atrakcją jest kolejka linowa.

 

Dzień w Lizbonie warto zacząć od gorącej kawy i słynnych lizbońskich wypieków, Pastel de nata. Pod tą nazwą kryje się tarta z budyniowym nadzieniem. Tak rozpoczęty dzień z promiennym uśmiechem można poświęcić na eksplorację tego pięknego Europejskiego miasta.