Londyn – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Londyn to ogromna i tętniąca życiem metropolia, stolica i największe miasto Anglii. Zdecydowanie warto się tam wybrać nie tylko na zakupy ale również pozwiedzać. Niemożliwością jest też zobaczenie tego miasta tylko w kilka dni i dlatego warto mieć przygotowany plan, żeby niepotrzebnie nie tracić czasu na dojazd z jednego punktu do drugiego.

 

Zwiedzanie Londynu

Londyn można zacząć zwiedzać od słynnej Notting Hill, którą większość turystów kojarzy dzięki filmowi z Julia Roberts i Hugh Grant. Odwiedzając to miejsce na pewno nikt się nie zawiedzie. To w tym miejscu obchodzony jest karnawał. Kolorowe domy, urocze kawiarnie i sklepy w stylu Vintage nadają temu miejscu specyficzny klimat.

Będąc w sąsiedztwie warto wybrać się do Kensington Gardens, czyli jednego z ośmiu ogrodów królewskich znajdujących się w Londynie. Na terenie parku znajduje się Kensington Palace, ale także m.in. pomnik upamiętniający męża królowej Wiktorii – Albert Memorial. Prócz tego zobaczyć można Ogrody Włoskie, posąg Piotrusia Pana czy pomnik królowej Wiktorii. Idealne miejsce na krótki spacer i odpoczynek.

 

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Można tutaj dojść pieszo z Kensington Palace. Jedno z najbardziej niesamowitych muzeów Londynu. Budynek z zewnątrz jest bardzo imponujący a wnętrze przypomina zamek z baśni. Znajdują się tam wystawy botaniczne, entomologiczne, zoologiczne, panteologiczne, poświęcone minerałom, coś dla każdego. Największą jednak atrakcję stanowią szkielety dinozaurów.

 

Dzielnica Soho

Centrum Londynu i najbardziej ożywiona jej część. Tutaj rozkwita życie nocne i kulturalne, pełno tu pubów, klubów, teatrów i wszystkiego co dusza zapragnie. Przechadzając się po Soho właściwie nie trzeba mieć konkretnego planu, dobrze jest pozwiedzać ją tak bezwiednie. Co można tutaj ciekawego zobaczyć?

  1. M&M’s World. Zdecydowanie warto wejść do tego kilkupiętrowego sklepu. Oprócz tego, że można kupić tam te jakże popularne drażetki to główną atrakcją są wystawy postaci znanych z reklam,
  2. Carnaby Street. Ulica pełna sklepów, barów i restauracji.
  1. Teatr London Palladium. Słynny teatr i jeden z największych zabytków Londynu. Odbywają się tam oczywiście przedstawienia, ale również możliwość zwiedzenia z przewodnikiem.
  2. Piccadilly Circus. Leży na granicy Soho, słynny plac który wyróżnia się wielką powierzchnia reklamową. Oprócz tego znajduje się tam również fontanna Shaftesbury Memorial Fountain.

 

Dzielnica Chinatown

Chińska dzielnica, która znajduje się niedaleko placu Piccadilly Circus. Wchodząc do tej dzielnicy przenosimy się w zupełnie inny świat. Przechadzając się czuć zapach chińskiego jedzenia unoszący się z pobliskich knajp. Główną ulicą jest Gerrard Street, centrum kulturalne i finansowe tej dzielnicy. Robi wrażenie przede wszystkim wieczorem kiedy lampiony rozświetlają ulice. Co roku obchodzony jest tam również Nowy Chiński Rok.

 

Inne atrakcje Londynu

Trafalgar Square to najsłynniejszy plac powstały w miejscu dawnych stajni królewskich. Na środku placu stoi kolumna Nelsona, a oprócz tego są tam również pomniki króla Jerzego IV, generała Havelocka i generała Napiera.

Buckingham Palace, obecna siedziba rodu królewskiego. Ciekawostką jest flaga znajdująca się na budynku. Jeżeli królowa jest obecna w pałacu, na szczycie wisi flaga ze sztandarem królewskim, a jeżeli jej nie ma, powiewa tam flaga brytyjska. Oczywiście będąc tam nie można ominąć zmiany warty. Odbywa się ona przy dźwiękach orkiestry.

Westminster Abbey, jest to najważniejsza świątynia w Wielkiej Brytanii. To tu odbywa się koronacja królów oraz pochówek władców. W sąsiedztwie znajduje się Westminster Palace, czyli parlament brytyjski i słynny zegar Big Ben.

 

Londyn można zwiedzać pieszo, ale do tych bardziej oddalonych atrakcji najlepiej udać się komunikacją miejską. Zwiedzanie warto zaplanować w okresie od maja do września jeżeli nie chcemy natrafić na deszczowy i ponury Londyn.