Lublana – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Słowenia wydaje się być zapomnianym krajem. Częściej wybierane są zupełnie inne kierunki na wakacje. I chociaż stolica tego kraju Lublana jest niewielka, jak i cały ten kraj to warto poświęcić jej uwagę i wybrać się tam chociażby tylko na weekend. Obfituje w bardzo ciekawe miejsca i zabytki, ma do zaoferowania wiele atrakcji.

 

Zwiedzanie Lublany – nie tylko centrum

Stara część miasta jest niewielka, dlatego można ją spokojnie zwiedzać spacerując. Wszystkie najważniejsze atrakcje napotkamy przechadzając się wzdłuż rzeki Ljubljanica tuż pod wzgórzem zamkowym oraz idąc ulicą Šubičeva do parku Tivola.

 

Zamek w Lublanie

Zamek ten jest uważany za symbol stolicy Słowenii i rozciąga się na malowniczym wzgórzu. Widoki można podziwiać z wieży obserwacyjnej, skąd rozciąga się przepiękna panorama. Co ciekawego znajduje się w samym zamku? Pielgrzymi chętnie odwiedzają kaplicę Św. Jerzego, a osobom lubiącym dreszczyk emocji polecana jest wystawa poświęcona więzieniu, które kiedyś się tam znajdowało.

 

Rzeka Lublanica (Ljubljanica)

Rzekę można przejść korzystając z jednego z kilku mostów. Najsłynniejszy jest Most Smoczy ale warte uwagi są również most z rzeźbami oraz most z kłódkami. Oprócz spacerów wzdłuż rzeki dobrze by było wybrać się w rejs, który trwa około godzinę. Pozwoli to na trochę relaksu i ochłody zwłaszcza w upalne dni.

 

Park Tivoli

Największy park miejski z imponującymi alejami, a wśród nich rzeźby, fontanny i rabaty kwiatowe. Co ciekawe w Kopenhadze znajduje się również park o tej samej nazwie tylko, że tam jest to park rozrywki, który często mylony jest z tym w Lublanie. Oprócz pięknej roślinności w parku znajduje się też Muzeum Historii Współcześnie Słowenii. Aktywnych turystów zapewne zainteresują dwie hale sportowe – jedna do hokeja a druga do koszykówki, a dla dzieci nie zabrakło oczywiście placu zabaw.

 

Congress Square

Największy i najczęściej odwiedzany plac w Lublanie. Można tu podziwiać nie tylko zieleń, ale również zabytki takie jak kościół Urszulanek Świętej Trójcy, uniwersytet i filharmonię.

 

Co jeszcze warto zobaczyć?

Lublana, kryje w sobie jeszcze wiele ciekawych miejsc. Poniżej punkty warte odwiedzenia.

  1. Metelkova, czyli kolorowe murale, wystawy, koncerty, możliwość poznania miejscowych artystów. Ciekawe i oryginalne miejsce, które warto odwiedzić w weekend, to wtedy najwięcej się tam dzieje.
  2. ZOO, które mieści się we wspomnianym już parku Tivoli.
  3. Rzymska osada Emona. To co najciekawsze ostało się przy ulicy Mirje. To tam najlepiej się udać jeżeli chcemy zobaczyć pozostałości śladów z okresu rzymskiego. Znajduje się tam Park Archeologiczny a po środku stoi piramida, która została zbudowana z kamieni znalezionych na obszarze Emony.

 

Muzea w Lublanie

W stolicy Słowenii znajduje się wiele muzeów i każdy będzie miał wybór. Do tych najciekawszych i wartych uwagi zaliczają się:

  1. Muzeum Narodowe Słowenii. Liczne dzieła sztuki, wystawy związane z drukiem, jest tam też dział numizmatyki a także znaleziska archeologiczne.
  2. Muzeum Techniki Słowenii. Coś dla miłośników motoryzacji i rolnictwa, a oprócz tego tu również znajdują się eksponaty związane z drukarstwem i wiele innych.
  3. Muzeum Iluzji. Samo muzeum jest niewielkie i na pewno spodoba się przede wszystkim dzieciom.
  4. Dom Eksperymentów. Kolejne miejsce, w którym dzieci będą się czuć jak ryba w wodzie. Świetna zabawa, która jednocześnie uczy i rozwija.
  5. Słoweńskie Muzeum Etnograficzne. Pasjonaci historii na pewno się nie zawiodą. Miejsce poświęcone życiu ludności zamieszkującej te tereny.

 

 

Do Lublany najlepiej wybrać się na wiosnę lub jesień. Nie jest wtedy tam tak gorąco, przede wszystkim jest też mniej turystów a natura nadal zachwyca swoimi barwami. Miasto otoczone jest górami i zachwyca pięknymi widokami. Zdecydowanie warto poświęcić czas na zobaczenie tego miasta i wybrać się choć raz na wieczorny spacer. Wzgórze zamkowe jest wtedy podświetlone i robi niesamowite wrażenie.