Luksemburg – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Luksemburg to niewielkie państewko w Zachodniej Europie, które przyciąga turystów swoim bogactwem. Jest wielojęzyczne i można się tam porozumieć nie tylko po angielsku ale również po niemiecku i francusku. Dodatkowo mówi się, że jest to najbezpieczniejszy kraj w Europie.

Zwiedzanie Luksemburga

Malutkie państwo bez dostępu do morza wydawałoby się, że nie ma wiele do zaoferowania, a jednak. Znajduje się tam bardzo dużo zieleni, fascynujących zamków, cudowne winnice oraz malownicze wioski.

Miasto Luksemburg – architektura

Stolica ma tą samą nazwę co państwo, które właściwie potocznie nazywane jest Luksemburgiem. W rzeczywistości jest to Wielkie Księstwo Luksemburga, ostatnie księstwo które ostało się na tym świecie. Wracając do samego miasta, można je podzielić na dwie części: górne i dolne. Co warto tam zobaczyć?

  1. Chemina de La Corniche. Jest to trasa widokowa, która biegnie wzdłuż doliny Alzette przy wałach obronnych. To tutaj rozciąga się wspaniały widok na dolną część miasta i płaskowyż Rham.
  2. Kazamanty Bock. To podziemny system obronny, na który składają się kilometrowe tunele przyciągające rzeszę turystów.
  3. Winda Pfaffenthal. Łączy ona dolne i górne miasto, w dodatku jest bezpłatna. Z samej góry można podziwiać dzielnicę Kirchberg i Grund.
  4. Grund. Wspomniana wyżej dzielnica, jedna z najstarszych w której życie tętni przede wszystkim nocą. Znajduje się tu dużo restauracji, barów i butików.
  5. Kirchberg. Kolejna dzielnica, którą można podziwiać z windy Pfaffenthal. Słynie ona z nowoczesnej architektury a więc to również tutaj znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Filharmonia.
  6. Schlaiffmillen. Dom artystów umiejscowiony przy rzece Alzette. Coś dla miłośników malarstwa, czuć tam wyjątkową atmosferę i energię.
  7. Plac Guillaume II. Ten plac wyróżniają targi jedzenia i kwiatów, znajduje się nieopodal Katedry Notre-Dame.
  8. Katedra Notre-Dame. Każdemu kojarzy się chyba tylko z Paryżem i pewnie wielu zaskoczy, że o tej samej nazwie ma katedrę Luksemburg. Co ciekawe Victor Hugo, czyli twórca „Dzwonnika z Notre Dame” czy „Nędzników” pochodzi z Vianden, miasteczka nazywanego perełką Luksemburga. Zdecydowanie warto odwiedzić tą katedrę.
  9. Pałac Wielkich Książąt. Oficjalna rezydencja Wielkich Książąt, którą można zwiedzać tylko latem. Sam budynek jednak robi niesamowite wrażenie z zewnątrz i ma jedną z piękniejszych fasad z okresu renesansu flamandzkiego.
  10. Muzeum Miejskie Letzebuerg. Mieści się w czterech budynkach. Jedną z ciekawszych wystaw jest „The Luxembourg Story”, która pokazuje rozwój miasta.

Echternach

Miasteczko tuż przy granicy z Niemcami jest przeurocze. Pełno tam kwiatów i kolorowych kamieniczek. Co je wyróżnia? Tańcząca Procesja w Zielone Świątki. Co roku wszyscy mieszkańcy wspólnie tańczą do muzyki na głównym placu miasta. Niezwykle interesujące wydarzenie i bardzo inspirujące. Pokazuje, że nadal są miejsca, w których kultywowane są tradycje. Z zabytków warte zobaczenia są tam Bazylika oraz klasztor Benedyktynów.

Mullerthal

Miłośnicy zieleni, pieszych wycieczek i spędzania czasu na łonie natury będą zachwyceni tym regionem. Dla tych bardziej wytrwałych została utworzona trasa o długości 112km. Po drodze można się natknąć na bardzo mały, ale jakże malowniczy wodospad Schiessentümpel. Dodatkowym atutem jest brak turystów. Można spokojnie spacerować i cieszyć się uroczymi widokami.

Larochette

Cisza, spokój, mnóstwo kwiatów i 2 średniowieczne zamki. Tak w skrócie można by opisać to maleńkie miasteczko. Co może zdziwić wielu turystów to portugalskie restauracje i wywieszone flagi. Okazuje się, że to żadna nowość ponieważ Portugalczycy stanowią niemal 20% populacji tego państwa.

Vianden

Perełka Luksemburga, wspomniana wcześniej w kontekście Victora Hugo i Katedry Notre-Dame. To tutaj ponoć znajduje się największy zamek romańsko-gotycki w Europie. Warto wybrać się na punkt widokowy, na który można się przespacerować bądź wjechać kolejką krzesełkową. Oczywiście tutaj również znajduje się dom Victora Hugo, który co ciekawe został przekształcony na hotel.

Luksemburg, takie niepozorne państwo a tak wiele atrakcji. Idealne na weekendowy wypad, wszędzie jest blisko i nie brakuje tutaj właściwie niczego. Od zielonych krajobrazów, poprzez winnice i zamki. Kraj można zwiedzać samochodem, chociaż w samej stolicy parkowanie bywa drogie, ale co ciekawe od 2020 roku transport publiczny jest bezpłatny nie tylko w mieście ale również poza (nie dotyczy to pierwszej klasy). Zdecydowanie warto się tam wybrać.