Paryż – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Na mapie świata istnieje wiele miast, do których turyści lubią podróżować. Wśród nich znajduje się wiele stolic, jedną z nich jest Paryż — to główne francuskie miasto stanowi połączenie historii, która wciąż jest widoczna między innymi w architekturze, i nowoczesnych rozwiązań, jak też miejsc, do których warto zajrzeć.

Miasto świateł

Paryż to miasto o wielowiekowej historii – pierwsze podania o nim pochodzą z I wieku przed naszą erą. Nazywany jest „la ville lumiere”, czyli „miastem świateł” ze względu na dobrze działającej od samego początku istnienia sieci lamp gazowych. To miano zostało nadane Paryżowi przez przejezdnych, którzy byli pod wrażeniem właśnie takiej sieci oświetlenia, i jest używane od XVII wieku.

Paryż, choć nie zmienił się pod względem administracyjnym od 1860 roku, wciąż przyciąga do siebie nie tylko turystów, ale i migrantów, którzy pragną rozpocząć tu nowy rozdział swojego życia. Dla tej pierwszej grupy stanowi cel wakacyjnych wyjazdów, podczas których może ona zapoznać się z historią miasta i Francji, zobaczyć cuda minionych epok, jak też zachwycić się paryską kulturą.

Atrakcje turystyczne Paryża

Miasto ma wiele atrakcji przeznaczonych dla turystów, którzy najchętniej zmierzają do tych najbardziej znanych.

  • Wieża EifflaMająca za swojego architekta Gustawa Eiffla wieża powstała specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Stanowi jedną z najwyższych konstrukcji na świecie — jej całkowita wysokość wynosi 324 metry. Na pierwszym udostępnionym piętrze mieszczą się tarasy widokowe, sklepik z pamiątkami, restauracja, bufet oraz pokój Gustawa Eiffla. Drugie piętro to tarasy oraz bufet i restauracja francuska. Na trzecim piętrze mieści się bar serwujący szampana oraz miejsce, w którym pracował słynny twórca wieży. Można dostać się na nią schodami albo windą, obowiązują bilety wstępu.
  • LuwrJedno z największych i najsłynniejszych muzeów, Luwr, to miejsce, gdzie zgromadzono około 350 tysięcy eksponatów. Wśród nich tym, który przyciąga do siebie w największym stopniu, jest „Mona Lisa” Leonarda da Vinci. Ten dawny pałac królewski wciąż zachwyca swoją architekturą, która także przyciąga zwiedzających. W muzeum obowiązują bilety wstępu.
  • Pola ElizejskiePiękna, prawie dwukilometrowa aleja Paryża mieści przy sobie wiele butików, restauracji, teatrów i innych ciekawych miejsc. Łączy ona ze sobą plac Zgody i plac Charles’a De Gaulle’a. W pobliżu Pól Elizejskich znajduje się Pałać Elizejski wraz z ogrodem.

Zabytki Paryża

Francuska stolica to miejsce, w którym natknąć się można na wiele zabytków z wielu epok. Do najbardziej znanych z pewnością zalicza się katedra Notre Dame, która w 2019 roku uległa pożarowi i od tamtej pory pozostaje zamknięta dla zwiedzających. Poza nimi warto udać się między innymi pod:

  • Łuk TriumfalnyMieszczący się na placu Charles’a De Gaulle’a obiekt pochodzi z XIX wieku. Stanowi pomnik pamięci poświęcony żołnierzom armii francuskiej. W trakcie jego budowy wzorowano się na Łuku Konstantyna z Rzymu. Wśród zdobiących go płaskorzeźb najbardziej rozpoznawalna jest tak zwana Marsylianka.
  • Kaplica Saint-ChapellPowstała na polecenie świętego Ludwika kaplica istnieje od XIII wieku, stanowi przykład tak zwanego gotyku płomistego. Tym, co wyróżnia tę budowlę, jest przenikanie światła do jej wnętrza. Efekt ten jest zwielokrotniony za sprawą witraży w okna -ch oraz użycia szkła i kamienia.

To warto zobaczyć

Poza atrakcjami i zabytkami, które polecane są przez wszelkiego rodzaju poradniki, w Paryżu znajdują się także inne miejsce, które można ujrzeć na własne oczy i przekonać się, że warto było przyjechać do miasta.

  • Moulin RogueTen otwarty w 1889 roku music-hall i kabaret zyskał na tyle dużą popularność, iż stał się miejscem wydarzeń filmu „Moulin Rogue” z 2001 roku. Charakterystyczna dla niego jest umieszczona na dachu wielka, czerwona iluminacja przedstawiająca młyn.
  • Centre Georges PompidouTo kompleksowe i awangardowe centrum kultury znajduje się w dzielnicy Beauborg. Mieści w sobie muzeum sztuki współczesnej oraz główną bibliotekę publiczną stolicy Francji. Budynek wyróżnia oplecenie go kilometrami rur, co czyni go niepodobnym do innych obiektów na świecie. Wejście do niego możliwe jest po zakupieniu biletu.