Podgorica dla każdego turysty

Podgorica to stolica oraz największe miasto Czarnogóry, które wciąż zdaje się być tajemniczym dla wielu Polaków. Chcąc się z nimi zapoznać, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka miejsc, których po prostu nie należy pomijać podczas zwiedzania Podgoricy.

Atrakcje turystyczne w Podgoricy

Turyści spragnieni są zazwyczaj rozrywki, w tym mieście można znaleźć ich kilka, a swoje kroki skierować między innymi do:

  • Wodospad NiagaraWodospad znajduje się nieopodal lotniska, około 9 kilometrów od centrum Podgoricy. Tworzy się na rzece Cem w miejscu, gdzie woda wypłukała niewielki kanion. Można podziwiać go z brzegu lub z tarasu widokowego. Należy pamiętać, że w okresie letnim wodospad wysycha, wówczas podziwiać można księżycowe formy, jakie przybiera kanion.
  • Stara VarosTa dzielnica Podgoricy od XV do XIX stanowiła centrum miasta, do dnia dzisiejszego można podziwiać w niej brukowane uliczki oraz niewielkie kamienice, które przetrwały działania wojenne i zniszczenia.
  • Ruiny DiocleiPołożone około 5 kilometrów od centrum miasta zostały w 2010 roku wpisane na listę obiektów oczekujących na rozpatrzenie przez komisję UNESCO. Stanowi pozostałości fragmentów dawnego miasta, głównie jego fundamenty. Obecnie na ich terenie działa kilka winnic.

Zabytki do obejrzenia

W czasie drugiej wojny światowej Podgorica mocno ucierpiała, dlatego też niewiele wiekowych zabytków zdołało przetrwać tamten okres, na mapie miasta znajdują się jednak punkty, przed którymi warto się zatrzymać.

  • Sobór Zmartwychwstania PańskiegoŚwiątynia ta nie ma oficjalnego statusu bycia zabytkiem, jednak stanowi jeden z najpiękniejszych budynków w mieście, dlatego poleca się udanie przed nią. Znajduje się u zbiegu ulic Moskovskiej i Dalmatinskiej. Budowę soboru rozpoczęto w 1993 roku, zakończono zaś w 2014 roku. Tym, co wyróżnia cerkiew, jest nietypowa fasada, która nawiązuje — zdaniem historyków — do katolickiej katedry świętego Tryfona w Kotorze. Wnętrze świątyni pokryte jest licznymi freskami
  • Pałacyk króla Mikołaja IBudowla stanowi dawną rezydencję jedynego króla Czarnogóry. Obecnie pełni ona funkcję muzeum, w którym znajdują się liczne eksponaty, również te pochodzące z czasów starożytnych. Pałac został zbudowany w 1885 roku. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających od poniedziałku do soboty.
  • Wieża zegarowaBudowlą uznawaną za wizytówkę Podgoricy jest wieża zegarowa — niewysoka, zbudowana została w XVII wieku. Jej pierwotny mechanizm zegarowy został sprowadzony z Włoch. Mimo odnowienia wieży nie jest ona otwarta dla zwiedzających, co nie przeszkadza jednak w zrobieniu jej pamiątkowego zdjęcia.

To warto zobaczyć

W Podgoricy zobaczyć można również inne rozwiązania architektury, które świadczą o jej historii — są nimi mosty, swoją uwagę skierować można także ku kilku innym punktom, które składają się na krajobraz miasta.

  • Kamienny Stary Most na Ribnicy jest niewielki. Zbudowany został w XVIII wieku, choć podejrzewa się, iż za czasów starożytnych na jego miejscu mógł istnieć most stworzony przez Rzymian.
  • Most Milenijny jest obiektem wiszącym. Został oddany do użytku w 2005 roku — 13 lipca z okazji obchodów Dnia Państwowości. Łączy rzekę Moraca. Jego wysokość wynosi 57 metrów, zaś długość to 173 metry.
  • Pomnik rosyjskiego barda Włodzimierza Wysockiego został odsłonięty w 2004 roku. Stanowi dar od włodarzy Moskwy dla miasta Podgoricy. Znaleźć go można w okolicach Bulevar Jovana Tomasevica i Moskovski Most. Wysocki był pieśniarzem i poetą. Przedstawiony został na monumencie z jedną ręką uniesioną do góry, w drugiej zaś trzyma gitarę.
  • Plac Republiki to najważniejszy plac w mieście. Obudowany jest architekturą charakterystyczną dla państw byłej Jugosławii. Zlokalizowane są przy nim najważniejsze instytucje, jak Czarnogórska Biblioteka Narodowa czy Teatr Narodowy.