Praga godna poznania
Planując wypad na weekend w nowe miejsce, coraz więcej Polaków decyduje się na krótki wypad do Pragi. Jest to możliwe dzięki niewielkiej odległości oraz dobremu połączeniu komunikacyjnemu. Stolica Czech kryje bowiem w sobie wiele atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć na własne oczy, sfotografować i stworzyć przy nich miłe wspomnienia.
Atrakcje w czeskiej stolicy
W Pradze na turystów czeka wiele różnych atrakcji, część z nich dostępna jest sezonów, lecz z niektórych skorzystać można przez cały rok, zaznając rozrywki. Wśród nich są między innymi:
- Brama Prochowa to ciemny budynek usytuowany obok Miejskiego Domu Reprezentacyjnego. Historia Bramy sięga drugiej połowy XV wieku. Jej wysokości wynosi 65 metrów, zakończona jest strzelistym dachem z czterema małymi wieżami. Nazwa Bramy wywodzi się z roli, jaką pełniła w XVII i XVIII wieku — wówczas przechowywano w niej proch.
- Plac Wacława jest miejscem bardzo dobrze rozpoznawalnym przez Polaków. To na nim toczy się przez całą dobę życie miasta. Zlokalizowane są przy nim liczne kasyna, bary i restauracje oraz hotele. Z Placu można także podziwiać architekturę Muzeum Narodowego.
Praskie zabytki
Stolica Czech jest miastem wielu wspaniałych zabytków, których widok zapiera dech w piersiach, a o przejściu obok nich nie może być mowy. Oto kilka najbardziej znanych z nich:
- Most Karola to najbardziej znana wizytówka miasta. To również zabytek z umieszczoną na nim płaskorzeźbą świętego Jana Nepomucena, z którą łączy się pewna legenda — ponoć dotknięcie wyrzeźbionego obok psa przynosi szczęście. Most ten łączy ze sobą dzielnice Mala Strana i Stare Miasto, uznawany jest za najstarszy na świecie, do tego ma 516 metrów długości oraz prawie 10 metrów szerokości. Obecnie ozdabiany jest przez zakochanych, którzy przypinają do niego kłódki.
- Kompleks na Hradczanach to największy zamek na świecie — widoczny jest z każdego miejsca w mieście. Charakterystyczne są dla niego strzeliste wieże. Poza Starym pałacem królewskim w skład kompleksu wchodzą również Belweder królowej Anny, Pałac Lobkovicki, Nowy pałac królewski. Za jego atrakcję uchodzi natomiast przejście się Złotą Uliczką.
- Miasto stu wież to określenie dla Pragi, za którym stoi położona również na Hradczanach Archikatedra świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Stanowi przykład budowli gotyckiej i neogotyckiej. W jej środku znajdują się 22 kaplice. Na szczególną uwagę zasługuje wieża południowa archikatedry, na której zawieszono siedem dzwonów — największe wrażenie robi odlany w 1549 roku dzwon „Zygmunt”.
Tego nie można pominąć – ważne informacje
Poza wymienionymi miejscami warto zatrzymać się w Pradze w jeszcze kilku innych punktach, by dać się całkowicie zawładnąć magii tego miasta.
- Praski zegar astronomiczny to mniej znany zabytek miasta, który jednak powinien pojawić się na planie wycieczki do Pragi. Pokazuje on układ ciał niebieskich oraz wszystkie miesiące, natomiast o ustalonych godzinach zobaczyć można ruchome figurki przedstawiające dwunastu apostołów oraz scenkę z personifikacjami Śmierci, Chciwości, Marności.
- Tańczący dom zlokalizowany jest w dzielnicy Nowe Miasto. Budowany w latach 1994-96 stał się ikoną współczesnej architektury, co doceniło czasopismo „Time”, przyznając mu pierwsze miejsce w kategorii design. Nazwa budynku pochodzi od jego kształtu, gdyż można dopatrzeć się w nim mężczyznę obejmującego kobietę podczas tańca. Sami architekci wyjaśnili, że stworzona jest z dwóch zmiennych części — statycznej i dynamicznej — oraz ma symbolizować przejście Czechosłowacji od reżimu komunistycznego do demokracji parlamentarnej.
- Muzeum Secesji i Alfonsa Muchy upamiętnia czasy, kiedy Praga obok Wiednia była stolicą secesji. Znajduje się ono przy ulicy Kaunskiej 7 w dzielnicy Stare Miasto. Na zwiedzających czeka rozlokowana w kilku salach ekspozycja związana z życiem i twórczością Muchy. Obowiązują bilety wstępu, ich koszt wynosi 120 lub 60 koron.