Reykjavik da się poznać
Islandia jawi się niczym kraj na drugim końcu — i tak jest, gdyż stanowi najdalsze państwo Europy na północnym zachodzie, to jednak nie powinno być preszkodą do jego odwiedzenia. Warto zapoznać się z jej surowymi krajobrazami, gejzerami, jak i zachwycić stolicą, gdyż Reykjavik to miasto godne poznania z każdej strony.
Atrakcje islandzkiej stolicy
Jak wiele europejskich miast Reykjavik ma wiele atrakcji, które przyciągają do niego licznych turystów. Wśród najbardziej popularnych wymienić można między innymi:
- Perlan stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników kuchni — w budynku mieści się restauracja, która poza elegancją ma także szklaną kopułę, która umożliwia podczas konsumpcji posiłku wpatrywanie się w niebo. Wewnątrz organizowane są również wystawy sztuki oraz targi rzemiosła. Perlan położony jest na wzgórzu Oskjuhlid Hill.
- Hallgrimskirkja to kościół wyrzeźbiony z betonu. Prace nad nim ukończone zostały w 1986 roku. Szczyt kościoła ma wysokość 73 metrów, można na niego wjechać windą. Mieści się w centrum miasta, stanowi więc dobry punkt obserwacyjny.
- Stary Port to oddzielony od handlowego port, z którego udać się można na wycieczkę i podziwianie wielorybów. Zacumowane przy nim stare łodzie rybackie stanowią natomiast atrakcję, która jest chętnie fotografowana przez turystów.
- Harpan to sala koncertowa oraz centrum konferencyjne. Charakterystyczna dla tego budynku jest szklana fasada inspirowana bazaltowym krajobrazem Islandii. Za projekt odpowiada Olafur Eliasson. Koncert inauguracyjny w Harpan odbył się w 2011 roku.
Zabytki Reykjaviku
Reykjavik zyskał prawa miejskie w 1786 roku, jednak istnieje już od IX wieku. To sprawia, że na jego terenie znajduje się wiele zabytków, które zasługują na uwagę turystów.
- Postmodernistyczny ratusz powstał ze szkła, betonu oraz lawy. Stanowi siedzibę prezydenta Reykjaviku. Położony jest nad rzeką Tjornin, w jego wnętrzu znajduje się trójwymiarowa mapa Islandii oraz kawiarnia, w miejscu tym często organizowane są wystawy sztuki islandzkiej.
- Budynek parlamentu, który zwany jest z islandzkiego Alþingishúsið, został oddany do użytku w 1881 roku. Został wzniesiony z ciosów diabazu, w stylu klasycystycznym, a jego architektem jest Ferdinand Meldahl. W sąsiedztwie tego budynku znajduje się ogród.
To zobaczysz na własne oczy
Wśród atrakcji, jakie znaleźć można w islandzkiej stolicy, są bez wątpienia muzea, które zapraszają do siebie, prezentując liczne, ciekawe ekspozycje. Ale to nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę, planując wycieczkę do tego miasta.
- Muzeum Narodowe Islandii zostało otwarte w 1863 roku, odwiedzającym prezentuje liczne wystawy, między innymi multimedialne dzieje kraju, poczynając od przybycia pierwszych ludzi na wyspę, przechodząc do czasów współczesnych. Otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli.
- Latarnia morska Grotta oddalona jest o około 4 kilometry od Starego Portu. Pierwsza latarnia została otwarta w 1897 roku, ta, którą można oglądać obecnie, w 1947 roku, a jej wysokość wynosi 23 metry. Latarnia ta stanowi znak nawigacyjny w drodze do portu Reykjaviku.
- Skansen Árbær to skansen tradycyjnej architektury islandzkiego, położony jest od centrum Reykjaviku o około 8 kilometrów, można dostać się do niego autobusem. Powstał w 1957 roku na miejscu dawnej farmy. Na kompleks skansenu składa się 20 budynków. Celem jego istnienia jest przybliżenie warunków życia, pracy oraz rekreacji mieszkańców we wcześniejszych czasach.
- The Sun Voyager to obiekt historyczny, rzeźba powstała w 1990 roku, która opisywana jest jako łódź marzeń lub też oda do Słońca. Jej twórcą jest Jón Gunnar Árnason, który za jej pomocą chciał przekazać obietnicę nieodkrytego terytorium, marzenie o nadziei, wolności, postępie. Sun Voyager znajduje się obok drogi Sæbraut.