Ryga – atrakcyjna stolica Łotwy

Ryga, stolica Łotwy, to miasto, które dla wielu Polaków jest zupełnie nieznane. Dość bliska odległość może sprawić jednak, że znajdzie się ono na liście miejsc do odwiedzenia. Co warto w nim zobaczyć? Opcji jest naprawdę sporo, bo Ryga oferuje naprawdę wiele atrakcji dla każdego.

Atrakcje dla turystów

Wśród zapewniających rozrywkę atrakcji znaleźć można coś i dla dorosłych, jak i dla dzieci. Tym samym taka wycieczka do tej stolicy nie jest skierowana jedynie do pewnego grona.

  • Ryska Starówka to prawdziwa perełka miasta. Wpisana na listę UNESCO stanowi punkt, przy którym można podziwiać wspaniałą architekturę stolicy, która podniosła się pomimo zniszczeń w czasie drugiej wojny światowej. Przy Starówce zlokalizowany jest między innymi plac Ratuszowy z pomnikiem Rolanda oraz dwie zabytkowe kamienice — Dom Wagi i Dom Bractwa Czarnogłowych.
  • Muzeum Motoryzacji to gratka i dla starszych, i dla młodszych osób odwiedzających stolicę Łotwy. Składa się na niego kompleks, w którym zobaczyć można ponad 220 eksponatów, jak też zapoznać się z historią pojazdów.
  • Targowisko Centralne to właściwie zespół targów otwarty w 1930 roku. Stanowiąc część historycznego centrum Rygi, w 1998 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Na zespół składa się pięć hal, pomiędzy nimi zaś rozmieszczone są mniejsze budynki. Powierzchnia targowiska wynosi 72 300 m², stanowi ono przykład architektury funkcjonalistycznej uzupełnionej o art déco. Na straganach zakupić można lokalne produkty czy akcesoria rękodzielnicze.

Piękne zabytki Rygi

Ryga jest miastem powstałym w miejscu, gdzie już w X wieku istniała osada plemienna, co sprawia, że ma dość bogatą historię, jak też liczne zabytki, które należy zobaczyć, będą w mieście.

  • Trzej Bracia to trzy średniowieczne kamieniczki mieszkalne zlokalizowane przy ulicy Maza Pils. Najstarsza z nich pochodzi z XV wieku i widoczne są na niej cechy późnego gotyku. Nazwa tych domów wynika z podobieństwa do budynków w Tallinnie, które noszą miano Trzech Sióstr. Obecnie stanowią siedzibę Muzeum Architektury Łotwy.
  • Rigas pils to ryski zamek zbudowany w XIV wieku. Wielokrotnie przebudowany, miał cztery baszty, z których do dzisiaj zachowała się tylko jedna. Przez wiele lat jego główną rolą była siedziba rosyjskich władz gubernialnych oraz prezydenta w okresie pomiędzy obiema wojnami światowymi. Obecnie w murach zamku znajdują się muzea: Muzeum Sztuki Obcej, Muzeum Literatury i Historii Sztuki, Muzeum Historii Łotwy.

Coś wartego obejrzenia

Godne polecania są również miejsca mniej popularne, o których informacji w przewodnikach jest mniej, a które na mapie Rygi widnieją i zapraszają do odwiedzin.

  • Muzeum Okupacji Łotwy zostało uruchomione w 1993 roku w budynku, który powstał w 1971 roku na cześć setnych urodzin Lenina. Aż do 1991 prezentowana była w nim ekspozycja poświęcona Czerwonym Strzelcom Łotewskim. Obecnie prezentuje zbiory zawierające dokumenty, zdjęcia, prasę, tajne akta, jak i rekonstrukcję drewniane -go baraku z obozu pracy przymusowej. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających codziennie w godzinach od 11:00 do 18:00, a wstęp do niego jest bezpłatny.
  • Muzeum Czekolady Laima poświęcone jest łotewskiemu producentowi czekolady. Poza ekspozycjami przedstawiającymi historię Laima i czekolady można wziąć udział w różnych wydarzeniach. Muzeum otwarte jest w soboty i niedziele w godzinach od 10:00 do 18:00, obowiązują bilety wstępu. Dzieci poniżej trzeciego roku życia wchodzą za darmo.
  • Park Leśny to od czasów międzywojennych ulubiony teren miejski, gdzie można rekreacyjnie spędzać czas. Rozciąga się on na zachodnim brzegu Kisezers, w większości składa się na niego park świerkowy. Obiekt liczy sobie 420 hektarów powierzchni, znajdują się tutaj kawiarnie, restauracje, teatr leśny, jak też 16-hektarowy ogród botaniczny i zoologiczny.