Rzym — atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Stolica Włoch od dawna cieszy się sporą popularnością i jest częstym celem wielu wycieczek, tych krótszych, jak i dłuższych wyjazdów. Z pewnością Rzymu nie da się zobaczyć w jeden dzień, dlatego warto wiedzieć, które punkty są tymi, do których zajrzeć należy z całą pewnością. Pobyt w mieście to okazja do spotkania z jedną z najstarszych nacji w historii świata, jak i do czynnego wypoczynku.

Atrakcje Rzymu

Rzym jest miastem, w którym atrakcje czekają na każdego, gdzie nie sposób jest się nudzić. Do ważniejszych z nich należą liczne fontanny, muzea oraz pomniki. Wybór tych, do których się pójdzie, jest indywidualny, warto jednak wziąć pod uwagę kilka popularniejszych opcji.

  • Fontanna di Trevi to najbardziej rozpoznawalna rzymska fontanna. Barokowa, zbudowana z inicjatywy Klemensa II w miejsce wcześniej istniejącej fontanny. To z nią związany jest przesąd, że jeżeli wrzuci się do niej monetę, coś się spełni — jedna moneta umożliwi powrót do Rzymu, dwie przyniosą romans, natomiast trzy będą zwiastować ślub. Cel podróży wielu spacerowiczów przemierzających historyczną część Rzymu.
  • Muzeum Kapitolińskie to jedna z najważniejszych instytucji kultura -lnych w Rzymie. Za główne eksponaty uznawane są wspaniałe rzeźby oraz antyczne artefakty, w zbiorach znajdują się także obrazy znanych mistrzów jak Caravaggia oraz Meduza Berniniego. Na zwiedzanie warto poświęcić przynajmniej trzy godziny — dzięki temu nie pominie się żadnej sali wystawowej. Obowiązują bilety wstępu.
  • Schody Hiszpańskie są znaną atrakcją, na którą można udać się nawet z dziećmi, jeśli tylko nie wystraszy je liczna stopni. Należy pamiętać o zakazie siadania na nich. By uwiecznić je na fotografii, najlepiej udać się na nie wcześnie rano, pozwala to uniknąć tłumu.

Zabytki Rzymu

Rzym to jedno z najstarszych miast na świecie, co wiąże się z mnogością zabytków, jakie można spotkać tutaj prawie co krok. Wśród nich występują takie, które po prostu należy zobaczyć, jeżeli akurat spędza się czas w stolicy Włoch.

  • Koloseum to najbardziej znany rzymski obiekt. Jego budowę rozpoczęto w 80 roku przed naszą erą, otwarcie zaś nastąpiło w 70 roku przed naszą erą. Amfiteatr ten mierzy 48 metrów wysokości, jego widownia była w stanie pomieścić ponad 50 tysięcy ludzi. Na jego arenie odbywały się różne wydarzenia, w tym walki gladiatorów. Obecnie wstęp do niego jest płatny, zwiedzać można codziennie.
  • Forum Romanum to najstarszy plac w Rzymie. Otoczony jest przez sześciu z siedmiu wzgórz wokół miasta. W czasach starożytnych to na nim odbywały się najważniejsze publiczne uroczystości. Obecnie jego zwiedzanie połączone jest z eksploracją wzgórza Palatyna, co zajmuje od dwóch do nawet pięciu godzin.
  • Panteon to zlokalizowana na Polu Marsowym świątynia otwarta w 125 roku naszej ery. Jej wysokość wynosi 43 metry. Od VII wieku jest to kościół, spoczywa tu również kilka osobistości. Stanowi jedną z najlepiej zachowanych antycznych budowli z charakterystycznym portykiem, na który składa się 16 kolumn. Panteon pozostaje otwarty dla zwiedzających codziennie oprócz 25 grudnia i 1 stycznia.

Tu także warto zajrzeć

Poza znanymi zabytkami i atrakcjami, o których można przeczytać w większości przewodniku, dobrze jest zapoznać się także z mniej znanymi miejscami na mapie Rzymu i uczynić pobyt w mieście jeszcze bardziej fascynującym.

  • Ogrody Borghese to idealne miejsce na wypoczynek i ucieczkę od upałów — ich powierzchnia to 80 hektarów. Na terenie ogrodów zlokalizowana jest Villa Borghese, której wnętrze skrywa kolekcję sztuki, którą zgromadził biskup Borghese. Znajdują się nieopodal Schodów Hiszpańskich, wstęp do nich jest darmowy.
  • Usta Prawdy to stworzony z marmuru okrągły medalion pochodzący z czasów antycznych. Przedstawia on starca z brodą. Podaje się, iż medalion mógł być pokrywą odpływową w świątyni Herkulesa. Nowożytna legenda podaje, iż służy jako krwawy wykrywacz kłamstw. By móc się do niego dostać, należy przygotować się na stanie w długiej kolejce.