San Marino — atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

San Marino to jedna z kilku na świecie enklaw — w całości otoczona jest przez inny kraj, w tym przypadku przez Włochy. Coraz częściej jego stolica stanowi cel wyjazdów, dlatego planując taki, dobrze jest zorientować się, co San Marino ma do zaoferowania. A naprawdę jest w czym wybierać i co zobaczyć w tym niewielkim mieście.

Atrakcje San Marino

  • Muzeum Narodowe Palazzo Pergami Belluzzi to obiekt, który zawiera i udostępnia zwiedzającym kolekcje archeologiczne z artefaktów neolitycznych, a później znalezisk etruskich i rzymskich, a także egipskich antyków, bizantyjskich ikon, XVII-wiecznych obrazów i starożytnych monet San Marino
  • Muzeum filatelistyczno-numizmatyczne mieści się w kościele Borgo Maggiore. Można podziwiać w nim kolekcję znaczków pocztowych, w tym monety, których bicie rozpoczęło się w San Marino w 1862 roku. Kolekcjonerzy znaczków mogą również skorzystać z usługi ich oznaczania.

Zabytki do zobaczenia w San Marino

San Marino będące miastem i stolicą państwa o tej samej nazwie cieszy się bardzo długą historią — założone zostało bowiem w 301 roku naszej ery. Przez to może poszczycić się zabytkami, które należy koniecznie zobaczyć, przyjeżdżając tutaj.

  • Pałac Valloni to obiekt historyczny w San Marino. Znajduje się na Starym Mieście. Wewnątrz znajduje się Biblioteka i Archiwum Państwowe. Budynek obejmuje cztery piętra połączone schodami i windą z podwyższeniem. Biblioteka otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:20 do 18:00. Wejście ze zwierzętami jest zabronione.
  • Ratusz Palazzo Pubblico budowany w latach 1884-1894 stanowi siedzibę rządu republiki. Wcześniej na jego miejscu istniał dom rajców. Jego fasada jest ozdobiona herbami dziewięciu Zamków wchodzących w skład republiki. Z lewej strony ratusza góruje wieża zegarowa, natomiast nad tarczą zegara zobaczyć można mozaikę, która przedstawia świętego Marino, świętego Leona i świętą Agatę.
  • Twierdza La Rocca o Guaita została zbudowana w XI wieku. Obecny kształt, który można podziwiać, to wynik przebudowy, które miały miejsce w XV wieku. Góruje nad nią wieża o planie wydłużonego pięcioboku. Poza wieżą zachowały się mury obronne twierdzy, brama wejściowa oraz niewielka kapliczka.
  • Bazylika San Marino to neoklasycystyczny kościół zbudowany na początku XIX wieku na fundamentach rzymskiej świątyni z IV wieku, która także była poświęcona świętemu Marinowi (San Marino). Utrzymany w stylu bazylikowym ma długą nawę oraz dwa boczne korytarze wyłożone ołtarzami. Na głównym ołtarzu znajduje się rzeźba świętego Marina — jej autorem jest Tadolini. W kościele tym znajdują się również relikwie tego patrona.

Tutaj też warto zajrzeć

Poza niesamowitymi zabytkami na mapie San Marino znajduje się więcej punktów, do których warto skierować swoje kroki, by zaznać rozrywki, jak i dotknąć odrobiny historii tego miasta.

  • Muzeum Tortur położone jest w pobliżu bram w historycznej części miasta. Na jego ekspozycję składają się przerażające okazy pochodzące w większości z XVI-XVII wieku. Na kolekcję muzeum składa się ponad sto narzędzi i akcesoriów, wśród nich znajdują się między innymi hiszpański but, pas czystości, krzesło inkwizytora, żelazna dziewica.
  • Wieża Montale to jedna z trzech wież, przedstawia się ją na lokalnej monecie, jak również na fladze oraz herbie San Marino. Została wzniesiona w 1320 roku na najniższym ze szczytów Monte Titano. Wielokrotnie odnawiana, obecnie wejście na nią jest dla turystów ograniczone.
  • Muzeum Osobliwości to jedno z najdziwniejszych muzeów w San Marino. Wystawione są w nim dokładne kopie najbardziej niezwykłych ludzi, zjawisk oraz przedmiotów. Składa się ono z kilku sal tematycznych, zobaczyć w nich można pułapki z czasów średniowiecza, oryginalne wzornictwo oraz postać najwyższego człowieka na świecie.