Sarajewo – bośniacka stolica do poznania
Wśród europejskich stolic dla wielu Polaków wciąż tajemnicze zdaje się być Sarajewo — najważniejsze miasto Bośni i Hercegowiny, które kojarzy się przeważnie jako miejsce, w którym w 1914 roku zamordowano arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, co doprowadziło do wybuchu I wojny światowej. Ale Sarajewo skrywa w sobie liczne ciekawe punkty, które zachęcają do tego, by tu przyjechać i zobaczyć je na własne oczy.
Sarajewskie atrakcje
Przyjeżdżając do stolicy Bośni i Hercegowiny, można być pewnym, że na turystów czekają liczne atrakcje. Każdy niezależnie od wieku powinien znaleźć coś dla siebie, co dostarczy mu wrażeń i dobrej rozrywki.
- Targ Baščaršija to najbardziej, wręcz pocztówkowe miejsce w Sarajewie, na którym spotkać można wiele gołębi oraz studzienkę Sebilj, która gromadzi licznych odwiedzających to miasto. Targ stanowi bramę do Starego Miasta, pełen jest kramów z lokalnym rękodziełem, ulokowane są przy nim kawiarenki i restauracje, które serwują narodowe danie Bośniaków — ćevapčići.
- Wzgórze Trebević i tor bobslejowy to idealna atrakcja dla rodzin. Otoczenie gór wokół miasta zachęca do tego, by na nie wejść — w przypadku wzgórza Trebević można ponownie, od 2018 roku, skorzystać z usług kolejki linowej, która pozwala dotrzeć na szczyt w około 12 minut. Na jego zboczach funkcjonuje tor bobslejowych, na które wejście jest bezpłatne, lecz trzeba pamiętać, iż nie jest ono zorganizowane, skorzystanie z niego to odpowiedzialność zwiedzającego.
Zabytki stolicy
Sarajewo jest miastem o długiej historii — założone zostało w 1462 roku przez Turków Osmańskich — tym samym może poszczycić się wieloma zabytkami, które przyciągają turystów i które chce się zobaczyć na własne oczy.
- Vijećnica to ratusz w Sarajewie. Aktualny wygląd budynku to wynik remontu trwającego do 2014 roku. To z niego w swoją ostatnią podróż wyruszył arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Poprzednią funkcją ratusza była siedziba biblioteki narodowej, w której przechowywane były zbiory liczące sobie około 1,5 miliona egzemplarzy. Pozostaje udostępniony dla zwiedzających — otwarty jest dla nich od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-18:00. Obowiązują bilety wstępu.
- Most Łaciński, dawniej Most Gavrilo Principa, zlokalizowany jest w centrum miasta, nieopodal niego znajduje się Muzeum Sarajewa. Most nie wyróżnia się zbytnio architekturą, ma jednak znaczenie historyczne — jego poprzednie miano to nazwisko zabójcy arcyksięcia i jego żony. Gavrilo Principa stał właśnie na tym moście, oczekując na przejazd Franciszka Ferdynanda i to z niego wystrzelił w stronę książęcej pary. Most można przekroczyć podczas spaceru, nie jest wymagany bilet wstępu, obiekt dostępny jest przez cały rok o każdej porze dnia i nocy.
Także godne polecenia – przeczytaj te informacje
Poza wzmiankowanymi miejscami Sarajewo kryje w sobie więcej punktów, do których warto skierować swoje kroki, by jeszcze bardziej zapoznać się z historią i klimatem miasta.
- Browar Sarajewo — Sarajevska Pivara istnieje nieprzerwanie od 1864 roku, natomiast produkcja piwa trwała w nim nieprzerwanie w czasach istnienia Imperium Osmańskiego i monarchii Habsburgów. Jego budynek łączy w sobie orientalne i klasyczne style europejskiego budownictwa. Wstęp do browaru jest możliwy po zakupie biletu od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedziele w godzinach 12:00-16:00.
- Przekorny Dom — Inat kuća znajduje się naprzeciwko ratusza. Obecnie mieści się w nim restauracja, jednak sam budynek ma wartość historyczną, związana jest z nim miejska legenda. Jego właściciel na wieść, że w miejscu domu ma stanąć meczet, kazał przenieść go na drugi bieg rzeki cegła po cegle. Kiedy to nastąpiło, dom miał zostać zamieniony w ratusz, na co się także nie zgodzono i ponownie przeniesiono cegła po cegle na poprzednie miejsce.