Skopie – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Skopie, a właściwie Skopje, gdyż ta forma jest właściwa, to stolica Macedonii Północnej, kraju, który dla Polaków wciąż jest mało poznany. To tutaj zlokalizowany jest główny ośrodek gospodarczy oraz naukowy tego państwa, znajdzie się w nim również wiele miejsc, które każdy turysta powinien odwiedzić podczas swojej podróży do tego miasta.

Atrakcje pięknej stolicy

Macedońskie miasto przyciąga nie tylko licznymi zabytkami, ale także atrakcjami, które na długie godziny mogą zająć uwagę turystów. Wśród nich występują takie, których próżno szukać w innych europejskich miastach czy stolicach.

  • Kanion Matka jest jedną z najciekawszych atrakcji w Skopje. Płynie przez niego rzeka Treska — jej wody zostały zatrzymane przez tamę, co doprowadziło do powstania jeziora. Przez kanion wiedzie wiele pieszych szlaków, natomiast w jego okolicy zdołało zachować się kilka głębokich jaskiń i obiektów architektury sakralnej. W okresie letnim po jeziorze można pływać łódką, działa tu restauracja. Dojazd możliwy autobusem linii 60.
  • Stary Bazar — Stara Čaršija to miejsce, które skupia najważniejsze budowle pochodzące z czasów ormiańskich. Odwiedzane są przez turystów nie tylko ze względu na możliwość zrobienia zakupów w zlokalizowanych w nich sklepach, lecz również za sprawą zobaczenia między innymi dwóch zachowanych łaźni tureckich oraz trzech karawanserajów — Kapan An, Suli An i Kurshumli An.

Zabytki w Skopje

  • Twierdza znana pod nazwą Skopsko Kale i Samoilova to według badaczy miejsce, w którym rozpoczęła się historia osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta Skopje. Pierwsze umocnienia pochodzą z czasów bizantyjskich. Prawdopodobnie to właśnie tutaj koronował się Stefan IV Duszan. Twierdza została unowocześniona, kiedy tereny te zostały objęte we władzę przez Turków. Jej ruiny można zobaczyć poza okresami prowadzonych badań archeologicznych.
  • Kamienny Most to zdaniem wielu dumnych Macedończyków także obiekt pochodzący jeszcze z czasów bizantyjskich. Podaje się, iż zbudowany został prawdopodobnie w XV wieku. Był wykorzystywany przez Turków jako miejsce straceń — to właśnie tutaj zabito znanego buntownika Karposza. Ostatnia jego renowacja miała miejsce pod koniec XX wieku.

Także warte obejrzenia

Poza wieloma zabytkami w Skopje można natknąć się na wiele cerkwi — chrześcijanie prawosławni to najliczniejsza grupa wyznaniowa w tym mieście. Istnieją również inne miejsca, do których warto skierować swoje kroki, będąc w macedońskiej stolicy.

  • Cerkiew Wniebowstąpienia Jezusa ulokowana jest w okolicy ulicy Samoilovej, nosi miano najcenniejszej cerkwi w mieście. Bywa nazywana Cerkwią Świętego Zbawiciela. Budynek nie jest zbyt okazały, kryje w sobie jednak wnętrze, w którym znajduje się rzeźbiony ikonostas z XIX wieku, chór oraz wiele zabytkowych ikon. Na dziedzińcu za to zobaczyć można grobowiec Goce Dełczewa — był on bułgarskim rewolucjonistą antytureckim, został zastrzelony podczas przygotowań do wybuchu powstania ilideńskiego.
  • Góra Vodno góruje nad Skopje. Mierzy 1066 metrów nad poziomem morza, łatwo można się na nią dostać. Charakterystyczny dla niej jest umieszczony na jej szczycie Krzyż Milenijny, który ma wysokość 66 metrów. W stronę góry podążą autobus z napisem „Millennium Cross”, który dociera do Sedno Vodno, skąd na samą górę można udać się pieszo lub kolejką linową. Ze szczytu można udać się na trasę trekkingową w kierunku Kanionu Matka.
  • Akwedukt jest dość rzadko odwiedzany przez turystów, ale jednak warto go znaleźć — jego położone na północny-zachód od centrum miasta, nieopodal Boulevardu Slovenia, ruiny to wciąż dobrze zachowany most z 50 łukami, którego pochodzenie pozostaje nieznane. Badacze nie są również w stanie określić, kiedy dokładnie został zbudowany, mimo to stanowi bardzo malowniczą atrakcję macedońskiej stolicy.