Sofia – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Planując wakacyjne wyjazdy, coraz więcej Polaków kieruje się na Bałkany, w tym także do Bułgarii, by odpocząć na plaży. Kraj ten ma jednak wspaniałą stolicę – Sofia zachwyca odwiedzających swoją architekturą, zabytkami. W tym miejscu znaleźć można nie tylko odpoczynek, ale i miejsca warte zwiedzenia.

Atrakcje dla turystów

Bułgarska stolica jest miastem, które zapewni rozrywkę każdemu, kto do niego przyjedzie – i dorosłym, i dzieciom, pokazując przy tym swoją piękną stronę. Wśród atrakcji znajdują się ciekawe obiekty, jak też miejsca, do których chętnie zapuszczają się sami Bułgarzy.

  • Bulwar Witosza to reprezentacyjny deptak w Sofii. Mający długość 850 metrów, ciągnie się od skweru świętego Nedelya do Parku Południowego i stacji metra NDK. Zlokalizowane są przy nim liczne lokale jak kawiarnie i restauracje oraz butiki. Przechadzając się nim, można skorzystać z oferty gastronomicznej i skosztować lokalnych specjałów: sałatki szopskiej, Aperola Sprotza czy zimnego piwa.
  • Góra Witosza króluje nad miastem. Jego najwyższe wzniesienie, Czarny Wierch, ma wysokość 2290 metrów nad poziomem morza. W okresie zimowym z góry można zjeżdżać na nartach. Latem można udać się na spacery trasami Parku Narodowego Witosza.

Sofijskie zabytki

Bułgaria, jak i Polska, wiele dekad przeżyła pod reżimem komunistycznym, co widać po budynkach również w Sofii, ale stolica ta pamięta również czasy panowania Bizancjum i Turków Ormiańskich, których ślady wciąż są tutaj widoczne. Głównymi zabytkami miasta są liczne świątynie, które zachwycają swoją architekturą.

  • Sobór świętego Aleksandra Newskiego stanowi prawdziwy symbol Sofii. Stanowi przykład świątyni neobizantyjskiej. Cerkiew ta została zbudowana w 1912 roku, by uczcić cara rosyjskiego Aleksandra II – to dzięki niemu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku. Świątynię charakteryzują pozłacane kolumny, w jej wnętrzu zobaczyć można freski rosyjskich i bułgarskich artystów oraz trony wykonane z onyksu i alabastru – przeznaczone były dla cara i patriarchy. Wejście do soboru jest bezpłatne, jednak fotografowanie wnętrza możliwe jedynie za uiszczeniem opłaty.
  • Cerkiew świętej Petki Samardżijskiej zbudowana została na fundamentach świątyni pochodzącej z czasów rzymskich. Skrywa się wśród innych budynków nieopodal stacji metra Serdika. Za prawdopodobną datę powstania cerkwi przyjmuje się XVI wiek. W jej pobliżu znajduje się pomnik świętej Zofii oraz ruiny starego miasta. Zachodząc pod świątynię, można również zakupić pamiątki w jednym z wielu sklepów.
  • Serdica to zlokalizowany nieopodal cerkwi świętej Petki Samardżijskiej kompleks archeologiczny. Jego nazwa to pierwsze miano, jakie nosiła wieś założona w VIII wieku przed naszą erą, która przeistoczyła się w dzisiejszą Sofię. Część kompleksu znajduje się na zewnątrz, część w środku, poniżej poziomu metra. Wstęp do części muzealnej jest płatny.

To również powinieneś zobaczyć

W mieście znajduje się również wiele innych punktów, do których warto zajrzeć, jeżeli pozostaje się w Sofii na trochę dużej. Dostęp do nich jest prosty, a ich zobaczenie dostarczy kolejnych wrażeń i wspomnień.

  • Narodowe Centrum Kultury, a właściwie Narodowy Pałac Kultury, to centrum kongresowo-wystawiennicze, gdzie odbywają się liczne koncerty, wydarzenia kultura -lne jak wystawy i pokazy, konferencje. Otoczony jest przez ogrody, w których znajdują się liczne fontanny, jak i organizowane są jarmarki. To jedno z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców Sofii.
  • Most Orłów został wzniesiony w 1891 roku. Jego nazwa wzięła się od brązowych rzeźb orłów — symbolu wolności. W miejscu, gdzie się znajduje, w 1878 roku powitano powracających bułgarskich uchodźców i więźniów politycznych z Imperium Osmańskiego. Z niego można udać się na spacer w kierunku parku Borisova.