Szczyty górskie w Ameryce?

Myśląc o Ameryce niewiele osób pomyśli o zdobywaniu szczytów. Tymczasem to właśnie w Ameryce Północnej znajduje się drugi, co do wysokości szczyt w Stanach Zjednoczonych. Góry świętego Eliasza to pasmo górskie w Kordylierach, które jest położone na terytorium USA i Kanady. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. To pasmo jest najsilniej zlodowaconym pasmem Kordylierów, dzięki dopływowi wilgotnego powietrza znad zatoki Alaska. Na terenie USA utworzono w tym miejscu Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza, a na terenie Kanady otwarto Park Narodowy Kulane.

Czym się charakteryzują góry św Eliasza?

To pasmo górskie jest złożone z paleozoicznych i mezozoicznych różnorodnych skał krystalicznych i osadowych. Można w nim wyróżnić dwa równoległe pasma: jedno niższe nadbrzeżne, którego najwyższym szczytem jest Góra Świętego Eliasza(5489 m n.p.m.) oraz drugie wyższe z najwyższym szczytem Logan (5966 m n.p.m.). Góry te znajdują się w strefie chłodnego górskiego klimatu umiarkowanego

Informacje dlaczego utworzono Park Narodowy?

Park Narodowy Wrangell-Saint Elias, to miejsce, gdzie znajduje się 12 spośród 15 najwyższych gór Alaski. W całym parku narodowym znajduje się kilkaset lodowców. Park narodowy Wrangla-św. Eliasza w połączeniu z Parkiem Narodowym Zatoki Lodowców i kanadyjskimi rezerwatami przyrody Kluane oraz Tatshenshini-Alsek są chronione przez UNESCO(w 1979 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO) . Park narodowy Wrangla-św. Eliasza został utworzony także ze względu na takie obiekty jak największy w Ameryce Północnej lodowiec typu piedmontowego, najdłuższa na kontynencie dolina lodowcowa (Nabesna) oraz opuszczona kopalnia miedzi Kennecott. Na terenie tego Parku stykają się cztery łańcuchy górskie:

  • Wrangell,
  • św. Eliasz,
  • Czugacz oraz
  • Mentasta-Nutzotin.

Warto zauważyć, że Park ten jest największym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych oraz trzecim co do wielkości na świecie, gdyż zajmuje powierzchnię 53 321 km². Na terenie parku znajduje się Jeden z najwyższych szczytów, a zarazem jedyny aktywny wulkan w całym łańcuchu górskim góra Wrangell(4317 m n.p.m.), Jest to jeden z najwyższych aktywnych wulkanów Ameryki Północnej, a ostatnia erupcja miała miejsce w 1900 roku.